Ma van a nyári napforduló időpontja, vagyis az év leghosszabb nappala és legrövidebb éjszakája.
A nyári napfordulóhoz kapcsolódik Szent Iván éjszakájának ünnepe, amikor a gonosz szellemek elűzésére az emberek tüzeket gyújtanak. Az ilyenkor gyújtott tűz egyúttal a megtisztulás, a világosság, szenvedély és örök megújulás jelképe is.
Szent Iván ünnepéhez kapcsolódik egy másik kedves néphit is, mely szerint Szent Iván előestéjén virágzik a páfrány. Az aranyosan fénylő virág csak néhány pillanatig él, azután elhervad és elenyészik. Aki keresve-keresetlen mégis rálel, érteni fogja az állatok nyelvét és meglátja a földbe rejtett kincseket. A páfrány virágát azonban szinte lehetetlen megszerezni, mert a bimbó fakadását kísérő mágikus fuvallat mély álmot bocsát az emberre.
A nyári napfordulót szerte Európában megünneplik, de különösen fontos esemény a skandináv országokban. Itt kereszt alakú oszlopokat állítanak, melyeket virágokkal díszítenek, hogy aztán – virágkoszorúval a fejükön – körbetáncolják azt szeretteikkel. A kilenc különböző fából gyújtott tűz mellett együtt várják a napfelkeltét.
A mulatságon természetesen nem maradhat el a lakoma sem: a családtagok, barátok összegyűlnek és együtt ünnepelnek a gazdagon terített asztal mellett.
Élvezzétek ti is az év leghosszabb napját és legrövidebb éjszakáját, valamelyikőtök talán még varázslatos kincsre is rátalál! 🙂
Képek köszönettel a Pinterestről
A népszokásokról bővebb ismertető itt
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, hogy megosztod másokkal is.
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz, ahol plusz tartalmakat találsz és értesítést kapsz a friss posztokról is. 🙂
Kommentek